Jesse Lantinen valittiin Vihdin Salisusien puheenjohtajaksi
17.12.2019 19:36 Uutisointi / Pääsivusto

Jesse Lantinen edustuksen kotipelissä

Torstaina 12.12.2019 seuran uudella toimistolla (Liikekeskus Pääkonttori, Vihdin kk) järjestettiin ylimääräinen seurakokous. Kokouksessa päätettiin seuran lähivuosien kehityssuunnitelman täytäntöönpanosta ja valittiin Vihdin Salisusien puheenjohtajaksi Jesse Lantinen.


Syyskuun lopussa 25.9. pidetyssä varsinaisessa seurakokouksessa ei valittu uutta puheenjohtajaa. Edellisen puheenjohtajan Janne Metsänojan muutokset työelämässä olivat sellaisia, ettei hän enää pystynyt jatkamaan seuran johdossa. Valitettavasti seurakokouksessa ei löytynyt ehdokkaita uudeksi puheenjohtajaksi, joten asia jäi avoimeksi.

Syyskuun seurakokouksessa valittu uusi hallitus alkoi heti kartoittaa seuran toimintaa tuntevia henkilöitä mahdolliseksi uudeksi puheenjohtajaksi. Keskustelut jo aiemminkin seuran puheenjohtajana toimineen Jesse Lantisen kanssa osoittautuivat hedelmällisiksi ja laajenivat keskusteluksi myös siitä millaiseksi seuraksi haluamme Vihdin Salisusien kehittyvän.

Ylimääräisessä seurakokouksessa esiteltiin nyt näiden keskustelujen tulos ja se hyväksyttiin seuran kehityssuunnitelmaksi seuraaviksi vuosiksi ilman äänestystä. Hallituksen puheenjohtaja-ehdokas Jesse Lantinen oli asettanut suunnitelman hyväksymisen ehdoksi omalle ehdokkuudelleen. Suunnitelman esitys löytyy materiaalipankista.

Seura on kasvanut viime vuosina voimakkaasti, mikä sekä vaatii että mahdollistaa toimintatapoihin muutoksia. Erityisesti kaikessa toiminnassa on siirryttävä systemaattisempaan suuntaan ja kiinnitettävä huomiota pelaajakehitykseen pidemmällä tähtäimellä. Lisäksi seura tulee entistä enemmän pyrkimään yhteistyöhön lähiseudun muiden seurojen kanssa. Toimintatapojen systematisointi toivottavasti helpottaa uusien vapaaehtoisten kynnystä lähteä mukaan seuran toimintaan jatkossa.

Seurakokouksen viimeisenä asiana oli puheenjohtajan valinta. Hallituksen ehdokas Jesse Lantinen valittiin yksimielisesti seuran puheenjohtajaksi.


   
Lisää uutisia
Vihdin Salisudet
«  Heinäkuu   »
Kategoriat