Avoin kirje Vihdin kunnalle sisälajien rajoitustoimista
8.2.2021 0:36 Uutisointi / Pääsivusto

Avoin kirje Vihdin kunnalle rajoitustoimien vaikutuksista vihtiläisten sisälajien seuroihin

Avoin kirje Vihdin kunnalle rajoitustoimien vaikutuksista vihtiläisten sisälajien seuroihin


Vihdin Kunnan seurat haluavat toimia vastuullisesti heille asetettujen suositusten mukaan. Tällä hetkellä Vihdissä rajoitukset ovat jyrkemmät verrattuna naapuri paikkakuntien rajoituksiin. Rajoitukset vaikuttavat myös Vihdissä seuroihin eri tavalla sillä sisä- ja ulkolajien seurat ovat nyt eriarvoisessa asemassa. Naapurikuntien sekä Vihdin seuroilla on nyt eri käytäntöjä harjoittelusta, joka johtaa siihen, että ohjeita noudattavat seurat vaikuttavat jäsenistön silmissä toimivan väärin. Tämä aiheuttaa sen, että jäseniä alkaa siirtymään toisiin seuroihin jopa muiden kuntien alueelle. Pelkona on että seuroista lopettaa tai vaihtaa jäseniä toisin seuroihin kun harjoittelu ei jatku. Tämä muuttoliike on jo alkanut. Pelaajat siirtyvät toisiin kunnan rajojen ulkopuolella oleviin seuroihin, joissa voi harjoitella.

Tällöin kunnan ulkopuolelta tulevat tartuntariskit nousevat Lisäksi lajivalinta saattaa lapset epätasa-arvoiseen asemaan. Sisähalleissa joukkuelajia harrastavat eivät pysty harjoittelemaan lajinomaisesti tai voi osallistua seuran järjestämään liikunnalliseen toimintaan. Pahimmassa tapauksessa seurat menettävät kokonaisia ikäluokkia, työntekijöitä tai koko seura joudutaan ajamaan alas. Vihdin kunta on markkinoinut itseään ”aktiivisten ihmisten Vihtinä” ja nyky yhteiskunnassa seurat ovat tässä isossa keskiössä. Seurat luovat huippu- ja kilpaurheilun lisäksi todella paljon yhteiskunnallista hyötyä etenkin Vihdissä.

Vihdin kunta on valmis käynnistämään urheiluseurojen vetämiä Hobbyhox harrastekerhoja jo ensi viikolla. Kerhoja voidaan järjestää sillä ehdolla, että noudatetaan samoja korona ohjeistuksia kun naapurikunnissa sisäharjoittelun suhteen . Lisäksi toimintaa voidaan järjestää samoilla säännöillä esim Haimoon koulun salissa sekä Nummelanharjun koulun salissa vaikka salien koko ero on todella iso. Seurat kokevat kohtuuttomaksi että he voisivat järjestää toimintaa kunnan nimissä klo 15 koulun jälkeen, mutta ei muutamaa tuntia myöhemmin seuran nimissä samoissa pienryhmissä.

Seurat haluaisivat käydä avointa keskustelua siitä millä tavoin harjoituksia voidaan järjestää. Suurimmassa osassa Vihdin kunnan halleista voidaan järjestää 2 eri sisäänkäyntiä ja 2 eri uloskäyntiä. Kenttä voidaan jakaa verholla jotta ryhmät eivät ole kontaktissa. Pienryhmiä voitaisiin jakaa myös esimerkiksi koulujen,luokkien,asuinpaikkojen mukaan, jotta tartuntojen leviämisriski olisi mahdollisimman pieni, jopa verrattavissa riskiin peruskoulussa. Vuosi sitten kirkonkylälle valmistunu Vihkon on Vihdin paras paikka järjestää harjoituksia turvallisesti. Kun seurat eivät voi sitä käyttää, niin monien harjoitukset ovat siirtyneet paikkoihin, joissa harjoittelu ei ole yhtä turvallista.


Kunta vetosi rajoituksissaan aluksi pääkaupunkiseudun korona koordinaatioryhmän linjaukseen alle 20-vuotiaiden toiminnan keskeyttämisestä sisätiloissa. Kun pääkaupunkiseudun kaupungit kuitenkin muuttivat linjausta ja mahdollistivat harjoittelun pienryhmissä, muutti Kunta linjaustaan HUS linjauksen mukaiseksi. Alla oleva teksti on poiminta Helsingin Sanomien 4.2.2021 julkaistusta mielipidekirjoituksesta jonka ovat kirjoittaneet: Kaija-Leena Kolho professori, Hus ja Helsingin yliopisto, Anna-Siina Kotiranta nuorisolääkäri Hus , Mikael Kuitunen ylilääkäri, Hus , Satu Kekomäki infektiolääkäri, Hus , Harri Saxén professori, infektiolääkäri, Hus ja Helsingin yliopisto

“Tavoitteena on torjua mahdollisia uhkia mutta samalla hyväksytään kaikessa hiljaisuudessa ne etäopetuksen jatkamiseen liittyvät riskit, jotka on jo laajasti tunnistettu. Suurimpia kärsijöitä ovat lapset ja nuoret. Lukiot ovat olleet suljettuina jo kaksi kuukautta. Säännöllisin väliajoin kuulemme, että etäopetusta on edelleen syytä jatkaa. Nuoret jatkavat etäopetuksessa tietämättä, kuinka pitkään se jatkuu. Miksi näin? Hyväksyttävä sulkujen syy voisi olla lasten vakavien koronainfektioiden määrän lisääntyminen. Tästä ei ole näyttöä. Syynä voisi myös olla koulujen henkilökunnan vakavien infektioiden lisääntyminen. Tästäkään ei ole näyttöä. Koulut voisivat myös toimia virushautomoina. Siitäkään ei ole näyttöä. Altistustilanteita on ilmennyt, mutta jatkotartuntojen määrä on jäänyt hyvin vähäiseksi Vaikka altistumisia tapahtuu, jatkotartuntoja on vähän. Sama koskee lasten ja nuorten urheilua ja muuta harrastustoimintaa, kunhan varotoimista pidetään huolta. Onko parempi, että lapset ja nuoret viettävät aikaa keskenään kontrolloimattomissa olosuhteissa kuin valvotuissa tiloissa kouluissa tai vapaa-ajan harrastuksissaan? Lapsilla on oikeus käydä koulua ja harrastaa. Viruksen tai sen uuden variantin leviäminen Suomen tämänhetkisissä olosuhteissa ei ole kiinni lähiopetuksesta tai nuorten harrastustoiminnasta. “

Sisälajien seurojen toiveet kunnalle:

- Seurojen järjestämä lasten (<20v) harjoittelu vapaaksi, kunhan noudatetaan THL:n koronaohjeita etäisyyksistä ja hygieniasta

- Kunta luo yhteisen elimen, johon kutsuu kaikki kunnan liikuntaseurat, joka tapaa riittävän usein esimerkiksi muutaman kerran vuodessa ja korona aikana kerran kuussa. Elimelle on mahdollisuus vaatia ja vaikuttaa Vihdin kunnan liikunta politiikkaan

- Kunta tekee arvovalinnan siitä, että lasten harjoittelu ja liikunta on tärkeämpää kuin aikuisten, jolloin koronaohjeita luotaessa lasten liikkuminen vapautuu ennen kuin aikuisten liikunta.

- Kunta nimittää työntekijän, jonka vastuulla on kommunikoida seurojen kanssa, joka yhdessä seurojen kanssa varmistuu riittävistä toimista, ja joka valvoo toimien toteutumista


Miika Peräkylä

Junioripäällikkö sekä hallituksen jäsen

Vihdin Salisudet ryKristiina Helminen

Puheenjohtaja

Vilepa ry


Roosa Järventausta

Puheenjohtaja

Liikuntaseura Vihti-Gym ry


   
Lisää uutisia
Vihdin Salisudet
«  Toukokuu   »
Kategoriat